اورینگ

اورینگ چیست ؟

اورینگ یکی از بهترین آب بندهای بسیار مهم و معمول در طراحی ماشین آلات و تجهیزات کارخانجات امروزه می‌باشد
اورینگها با روش قالب گیری با فشار حرارت، اکستروژن، قالب گیری انتقالی و قالب گیری تزریقی تولید می شود.

oring به عنوان یک درزگیر مکانیکی به شکل هلالی است که حلقه ای لاستیکی با سطح مقطع گرد می باشد و برای قرار گرفتن در یک شیار و تحت فشار بودن میان دو یا جند بخش طراحی می شود تا آب بندی در محل اتصال ایجاد شود. از اورینگ، می توان در کاربردهای ایستاتیک یا دینامیک جاییکه بین اورینگ و بخش های متصل به آن حرکت وجود دارد مثال های از کاربردها پیستون های سیلندر هیدرولیکی و شافتهای پمپ دوار می باشد.

خواص اورینگ

اورینگها شرایط متفاوتی از فشار و دما و تلرانس را آب بندی (سیل )می کنند.
اورینگها معمولا دارای ابعاد کوچک از قطر ۴ میلیمتر و ضخامت ۱ میلی متر تا قطر ۱۵۰۰ میلی متر و ضخامت ۲۰ میلی متر و از لحاظ وزنی نسبتا سبک هستند.
در بعضی موارد اورینگها مجدد قابل استفاده خواهند بود
اورینگها تاثیر زیادی در بها و قیمت و ارزش تجهیزات و ماشین آلات دارد.
به عنوان یک آب بند دو طرفه اورینگها در بسیاری از دستگاه های Static & dynamic  کاربرد دارد.
مواد اورینگها به گونه ای است که دارای بیشترین کشش و تراکم مولکولی و یا فشردگی بالا ومقاومت پارگی را دارد . بنابراین جهت نصب بسیار آسان و نیاز به تجهیزات خاصی نیست.

اورینگ، دارای ویژگی های مختلفی از جمله شکل و متریال می باشد که به کمک این دو پارامتر می توان تشخیص داد که اورینگها دارای چه کاربردی می باشند.

خواص اورینگ

شکل اورینگها توسط دو پارامتر ابعادی تشخیص داده می شود.

قطر داخلی اورینگ

۱- قطر داخلی اورینگ

(inside diameter (ID
ضخامت اورینگ

۲- گوشت یا ضخامت اورینگ

(crosssection (CS
جنس اورینگ

جنس (متریال) اورینگ

در واقع جنس اورینگ از الاستومرها (Elastomers) استفاده می گردد. الاستومرها دارای حالت ارتجاعی و الاستیکه بالایی هستند. البته مواد دیگری غیر از الاستومر در ساخت استفاده می گردد مانند تفلون پلی اورتان و غیره نیز می باشند
نکات مهم و کلیدی در در الاستومرها، در ساخت سختی آنها است. بالاترین سختی ها Shore A 90 می باشد.

علت استفاده اورینگ چیست؟ آب بندی شامل دو جزء می باشد.

اورینگِ گلند (O-ring gland) جایی که اورینگ، می نشیند

قرار گرفتن اورینگ، در اورینگِ گلند باعث عمل آب بندی یا سیل می شود

انواع اورینگِ سیل (O-ring seals):
اورینگِ سیل ها به دو شکل استفاده می شود که بیشتر از بقیه طرحهای عامیانه می باشند.
Radialseal Faceseal

مقاطع دیگری هم از اورینگِ سیل ها وجود دارد که کاربرد های دیگری دارند.

انواع اورینگ

اورینگها عمدتا با قیمت مناسب و بصورت عمده و تیراژی یا با تیراژبالا تولید میشو که شامل : اورینگِ ضد روغن NBR روغنی اورینگِ وایتون اورینگِ سیلیکون اورینگِ ایپی دی ام EPDM اورینگِ معمولی SBR اورینگِ نئوپرن و اورینگِ CNC می باشد که تولید آن با قالب های اورینگِ CNC می باشد.
اورینگ ضد روغن

1 ) اورینگ ضد روغن NBR

اورینگ NBR جهت سیل یا آببند استفاده میشود که بارز ترین خواص آن مقاومت در برابر روغن میباشد و وجود نیتریل باعث مقاومت آن در روغن میباشد اگر درصد نیتریل در پایه پلیمر اورینگِ NBR بیشتر باشد خواص ضد گاز و اگر باز هم بیشتر باشد خواص ضد بنزین پیدا میکند.
اورینگ ضد اسید

2 ) اورینگ ضد اسید EPDM

اورینگ EPDM یا اورینگِ ضد اسید عمدتا جهت محیط اسیدی آب شور و همچنین آب سردو گرم استفاده میشود اورینگِ EPDM تا ۱۶۰درجه حرارت را تحمل میکند و عمدتا شرکت های تولید کننده اتصالات از متریال EPDM استفاده میکنند.
اورینگ بهداشتی

3 ) اورینگ بهداشتی SILICON

اورینگ سیلیکون عمدتا جهت آببندی محیط بهداشتی و آببند تجهیزات مربوط به صنایع غذایی پزشکی و در محل هایی که حرارت تا ۱۸۰ درجه یانتیگراد میباشد مورد استفاده قرار میگیرد همچنین نسبت به سود و اسید نیز مقاومت دارد.
اورینگ ضد حرارت

4 ) اورینگ ضد حرارت VITON (FKM )

اورینگ وایتون یا FKM که بارز نرین مشخصه آن ضد حرارت بودن اورینگِ وایتون میباشد. وایتون در گریدهای مختلفی از جمله گرید A و B و ……. میباشد. وایتون یکی از گرانترین متریال های موجود در بازار میباشد که جهت موارد خاص استفاده میشود .
اورینگ ضد بنزین

5 ) اورینگ ضد بنزین

اورینگ ضد بنزین جهت آببند محیطی میباشد که بنزین باید آببند شود متریال ضد بنزین همان NBR میباشد که با توجه به اینکه درصد نیتریل در پایه پلیمر افزایش پیدا میکند خواص ضد بنزین هم افزایش پیدا میکند عمدتا مورد استفاده اورینگِ ضد بنزین در سوزن انژکتور خودرو ها میباشد .
اورینگ معمولی

6 ) اورینگ معمولی SBR

اورینگ SBR یا معمولی به دلیل ارزان بودن و صرفه اقتصادی بیشتر جهت اتصالات و آببند در محیطی که با آب در تماس میباشد از جمله جهت تولید اورینگِ اتصالات پلی اتیلن و اورینگِ اتصالات آبیاری قطره ای مورد استفاده قرار میگیرد.