گروه صنعتی بیتا رابر تصمیم به ارائه مقاله هایی در حوضه قطعات صنعتی نموده و زین پس مقالاتی در این حوضه قرارداده و برای راهنمایی مشتریان تلفن های تماس قرارداده است. برای خرید و راهنمایی تماس بگیرید. در ادامه مقاله اورینگ چیست؟ همراه ما باشید.

تاریخچه اورینگ

اورینگ چیست؟

کاربرد اورینگ

انواع اورینگ

جنس اورینگ

تشخیص اورینگ اصلی

تاریخچه اورینگ

اورینگ چیست؟

در ابتدا شخصی به نام جی او لوندبرگ که یک فرد سوئدی تبار بود در تاریخ ۱۲ می ۱۸۹۶اورینگ را تولید کرد اما بعد از آن یک مکانیک دانمارکی به نام نیلز کریستسنسن که سال ۱۸۹۱ وارد آمریکا شده بود بعد از ۴۶ سال یعنی در سال ۱۹۳۷ اورینگ را توانست حق ثبت اختراع را به نام خود ثبت کند.

آمریکا طی جنگ جهانی دوم امتیاز تولید اورینگ را به سازمان هایی اعطا کرد. کریستسنسن مبلغ ۷۵۰۰۰ دلار برای تلاش خود و با دادخواهی قضایی مبلغ را به ۱۰۰۰۰۰ دلار برای وراث خود در سال ۱۹۱۷ رساند و تا ۱۹ سال ادامه داشت.

اورینگ چیست؟

اورینگ قطعه ای از جنس الاستومر و مواد پلیمری است یک واشر مکانیکی که سطح مقطع آن دایره می باشد و بیشتر به منظور آب بندی مورد استفاده قرار می گیرد که به صورت استاتیک و داینامیک وجود دارد.

استاتیک به صورت سکون می باشد.

داینامیک به صورت روی شافت دوار چرخش دارد.

 

کاربرد اورینگ

ابتدا باید بدانیم که اورینگ چیست؟ سپس کاربرد آن را مطالعه کنیم.

به طور کلی اورینگ قطعه ای است که بین دوسطح فلزی یا غیرفلزی برای جلوگیری از نشتی مورد استفاده قرار می گیرد.

در حالت استاتیک جلوگیری از نشت سیالات، بنزین، هوا و ….

در حالت داینامیک جلوگیری از شفت های روتاری پمپ و پیستون های هیدرولیک و …

 • انواع ماشین‌آلات صنعتی
 • در صنعت نفت و گاز، پتروشیمی و پالایشگاه‌ها
 • در مصارف آب و فاضلاب، آبرسانی
 • در صنعت خودرو و تولیدلوازم خانگی
 • کارخانجات سیمان

به غیر از جلوگیری از نشتی کاربرد های دیگری مانند گرفتن لقی بین دو سطح ویا فاصله انداز (spacer) بین دو قطعه صنعتی یا غیر صنعتی را داراست.

انواع اورینگ

 • اورینگ معمولی یا SBR : اورینگ SBR دارای قیمت مناسب، مقاوم در برابر سایش و انعطاف پذیر می باشد.
 • اورینگ ضد روغن یا NBR : اورینگ ضد روغن NBR با دارا بودن خواص مکانیکی چون مقاومت در برابر سایش، روغن های معدنی، گازوئیل، گریس، الکل، حرارت و هم چنین تحمل گستره ی دمایی بین ۳۰- تا ۱۲۰+ قابل استفتده در صنایع مختلف می باشد و نوع معمول آن دارای سختی ۷۰ است.
 • اورینگ ضد گازترش یا HNBR : اورینگ HNBR حاصل از اشباع شدن نیتریل با هیدروژن می باشد و مقاومت بیشتری نسبت به اورینگ NBR در برابر روغن ها و گازهای خورنده با درجه حرارت بالا دارد.
 • اورینگ NR_SBR :خاصیت ارتجاعی، استحکام کششی و مقاومت پارگی بالایی را داراست.
 • اورینگ ضد اسید یا EPDM : مقاومت بالایی در مقابل مواد اسیدی، گازها، زنگ زدگی، آب شور دریا، ازون، نور خورشید، الکتریسیته و شرایط سخت جوی دارا می باشد.
 • اورینگ سیلیکون : اورینگ سیلیکون چسبندگی، مقاومت حرارتی و الکتریکی بالائی داراست و به دلیل بهداشتی بودن در صنایع غذایی، پزشکی، بهداشتی، داروئی و غیره استفادهمی گردد. اورینگ سیلیکون حالت الاستیسیته در دمای ۶۰ – درجه تا ۲۵۰+ درجه را حفظ می کند، همچنین مقاومت بالایی در برابر اشعه UV خورشید داراست.
 • اورینگ وایتون یا FKM : اورینگ های وایتون (فلوئوروالاستومرها)، در برابر حرارت، آب کلردار، اسیدها، بنزین، حلال های شیمیائی، گاز ترش، ازن، آتش و گرما که مقاومت بالائی دارد، استفاده می گردد. اورینگ ها زمانی که در شرایط کاری نامطلوب قرار می‌گیرند، حائز اهمیت می شوند. اورینگ با متریال وایتون(viton) می‌تواند اکثر شرایط کاری مانند دمای بالا تا ۳۰۰درجه سانتیگراد را تحمل کند همچنین دچار خوردگی و تورم در اکثر مواد شیمیایی نشود. مورد استفاده در صنایع مختلف نظیر صنایع شیمیایی، نفت، گاز، فولاد نیز می باشد.
 •  اورینگ متری: اورینگ متری، کوردهایی قابل تهیه به صورت طولی بوده و مورد استفاده به عنوان سیل تجهیزات و ماشین آلات در صنایع مختلف  می باشد.

جنس اورینگ

جنس اورینگ چیست؟ متناسب با شرایط قرارگیری قطعه انتخاب می شود

این شرایط میتواند دمای بسیار بالا یا پایین، حرکت، اصطکاک، لرزش و … باشد بنابراین جنس و نوع اورینگ ها از نوع جامد جوش داده می باشد و طیف گسترده ای از الاستومرها انتخاب می شودد که در برابر مایعات و گازها و سایر عوامل مخرب مقاوم و غیرقابل نفوذ یا به عبارتی نشت ناپذیر شوند.

بسته به شرایط استفاده از جنس لاستیک های مصنوعی و طبیعی PBR، Viton، Silicon،  EPDM و ….

تشخیص اورینگ اصلی

برای اینکه بتوانیم بدانیم اورینگ چیست؟ اصلی را از غیراصلی تشخیص دهیم نیاز است تا اورینگی که نسوز است را کمی بکشیم اگر سطح اورینگ حالت اولیه و شکل خود را از دست نداد حتما اورینگ از نوع اصلی و نسوز می باشد. اورینگ های اصل دربرخورد با مایعات مانند روغن و نفت و …. بعد از مدت زیادی به همان حالت اولیه خود و انعطاف خود را دارند ولی اورینگ های تقلبی دربرخورد با این شرایط شکل ظاهری خود را از دست می دهند.

برای مطالعه مقالات بیشتر به وبلاگ سایت مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره خرید با ما در تماس باشید.